Betánský blog

  • O příspěvku
  • Datum: 22. 11. 2013

Andělský strom

Program Andělský strom je iniciativa pořádaná Mezinárodním vězeňským společenstvím, ve které dobrovolníci posílají vánoční dárky dětem, jejichž rodiče jsou ve vězení. Spolu s dárkem je poslán i osobní dopis rodiče dítěti.

Právě včera jsem byla v ženské věznici ve Světlé nad Sázavou a musím říct, že to byl silný zážitek. Zážitek naprosto jiného světa, jiných příběhů, lidské bídy a ohromné duchovní nouze. Mluvili jsme tam o Ježíši, který měl rád hříšníky a asi jsem ještě nebyla na hříšnějším místě. Mluvili jsme s vražedkyněmi, podvodnicemi, nenapravitelnými recidivistkami, prostitutkami, ale i s ženami, které si odpykávají trest za neplacené zdravotní pojistné nebo neplacené pokuty.

Většina z nich má někde své děti. Neumím si představit, jaké to je mít rodiče ve vězení, co všechno musí děti prožívat od okolí, s čím se musí prát uvnitř sebe, kolika z nich je ukradeno jejich dětství, v jakém zmatku a zahanbení žijí. Říká se jim neviditelné oběti zločinu.

A právě pro ty děti mi projekt Andělský strom připadá smysluplný. Některé žijí v takových podmínkách, že by jiný vánoční dárek nedostali, pro některé je zase velmi důležité vědět, že jejich máma nebo táta na ně myslí...

Pokud se chcete do projektu Andělský strom zapojit zakoupením dárku pro dítě, které má rodiče ve vězení a společně s dopisem od rodiče ho dítěti zaslat, kontaktujte mě, prosím, osobně nebo pomocí kontaktu, který najdete na stránkách projektu. Tam jsou také k dispozici podrobnější informace.

Žanet Dvořáčková

« Novejší příspěvek | Starší příspěvek »