Cyril a Metoděj

Série programů motivovaných výročím příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu je v našem dorostu hrána v prvním pololetí školního roku 2013/2014. Naše motivace byla seznámit děti s příběhem obou věrozvěstů, s tím, jaký vliv měli na naši historii a kulturu, s dobou Velké Moravy vůbec a v neposlední řadě jsme chtěli dětem přiblížit epištoly Nového zákona.

Ke stažení

Herní prvky

Role dorostenců

Dorostenci představují žáky Cyrila a Metoděje, kteří se rozejdou po Velké Moravě, snaží se postavit nové rotundy, ve kterých by se mohlo sloužit ve slovanském jazyce a vzpomínají, jak je oba bratři vyučovali.

Mapa

Úkoly

Vyučování

Sběratelské kartičky

Zahájení

Zakončení

Schůzky

1. schůzka

Epištola:---
Verš:Otče náš, iže jsi na nebesích, da svjatitsja imja tvoja, da prijdět carstvije tvoje, da budet voja tvoja, jako na nebesi i na zemli. Chléb náš nasuščnyj dažď nám dnes a ostavi nám dolhy naša, jakož i my ostavljajem dolžnikom našim, i neuvedi nás vo izkušenije, no izbavi nás od lukavoho. Amen. (Modlitba Otčenáš ve staroslověnštině)
Fakt:Oba bratři se narodili v Řecku ve městě Soluň, Metoděj v roce 813 a Cyril v roce 827. Jejich rodná jména byla Konstantin a Michal. Jména Cyril a Metoděj přijali až v dospělosti po té, co vstoupili do kláštěra.
Zadání úkolu na příště:posbírat listy alespoň 5 stromů
Obrázek:kresba věrozvěstů Cyrila a Metoděje

2. schůzka

Epištola:List Koloským
Verše:Když jste přijali Krista Ježíše jako Pána, pak v něm také žijte. Zapusťte v něm kořeny a budujte se na něm, posilujte se ve víře, jak jste se naučili, a s vděčností v ní rosťte. (2:6-7)
Fakt:Cyril vystudoval filozofii, teologii a literaturu na vysoké škole v Konstantinopoli. Pracoval jako knihovník, archivář a později jako profesor filozofie na dvorní vysoké škole. Metoděj vystudoval práva a byl jmenován místodržitele provincie na sever od Soluně. Po deseti letech se vzdal světské kariíry, vstoupil do kláštěra a stal se mnichem.
Úkol:kontrola listů
Zadání úkolu na příště:naučit se dnešní verš z Koloským nazpaměť
Obrázek:gombík, asi Mikulčice

3. schůzka

Epištola:List Římanům
Verše:Vyznáš-li svými ústy, že Ježíš je Pán, a uvěříš-li v srdci, že ho Bůh vzkřísil z mrtvých, budeš spasen. Víra v srdci vede ke spravedlnosti, vyznání ústy pak vede ke spáse. (10:9-10)
Fakt:Okolo roku 860 byli Konstantin a Metoděj posláni císařem Michaelem na Krym, aby obnovili spojenectví s národem Chazarů, kteří jako jediný nehebrejský národ přijali hromadně židovskou víru. Při té příležitosti nalezl Konstantin ztracené ostatky svatého Klimenta. Tento nález jim později zajistil uctivé přijetí na jejich cestách.
Úkol:kontrola zapamatovaného verše
Zadání úkolu na příště:uvázat alespoň 2 uzly
Obrázek:závěcný křížek, Mikulčice

4. schůzka

Epištola:1. a 2. list Timoteovi
Verše:Veškeré Písmo je vdechnuté Bohem a je nanejvýš užitečné. Vyučuje nás a usvědčuje, napravuje a vychovává ve spravedlnosti, aby byl Boží člověk dokonale připraven a vybaven ke každému dobrému dílu. (2 Tim 3:16-17)
Fakt:Když se Konstantin dozvěděl, že ho císař vyslal na misijní cestu na Velkou Moravu, rozhodl se přeložit Bibli do slovanského jazyka. Aby mohl slovanštinu přesně zapisovat, vymyslet novou abecedu – hlaholici. Ještě před začátkem cesty pak spolu s dalšími přeložil do slovanštiny vybrané pasáže z evangelií.
Úkol:kontrola vázání uzlů
Zadání úkolu na příště:vyplnit kvíz o dravcích, kteří se probírali tuto schůzku
Obrázek:nákres kostela, Mikulčice

5. schůzka

Epištola:1. a 2. list Tesalonickým
Verše:Všechno prověřujte; dobrého se držte, zla v každé podobě se varujte. (1Te 5:21-22)
Fakt:Zanedlouho po příchodu na Velkou Moravu stihli Konstantin a Metoděj přeložit celá evangelia a snad i další novozákonní knihy. Bylo to po dlouhé době jeden z prvních překladů Písma do místního jazyka (tedy ne latiny). Konstantin složil i veršovanou předmluvu k evangeliím zvanou Proglas, ve které se raduje nad tím, že Slované mohou číst Boží slovo ve svém jazyce.
Úkol:kontrola kvízu
Zadání úkolu na příště:---
Obrázek:nákončí opasku s orantem, Mikulčice

6. schůzka

Epištola:List Efezským
Verše:Stůjte přepásáni na bedrech pravdou, oblečeni pancířem spravedlnosti a obuti připraveností kázat evangelium pokoje. Nadto vždy třímejte štít víry, jímž budete moci uhasit všechny ohnivé šípy toho zlého. Vezměte si také přilbu spasení a meč Ducha, jímž je Boží slovo. (6:14-17)
Fakt:Hlavní náplní Konstantinova a Metodějova prvního pobytu na Moravě bylo připravit půdu pro založení místního biskupství, hlavně vyučovat žáky, kteří se měli stát kněžími. Ve své práci se ale setkávali s odporem. Hlavním zdrojem problémů byla nedůvěra latinských kněží k používání slovanského jazyka.
Úkol:najít chybu na kartičce z minula
Zadání úkolu na příště:přečíst nápis v hlaholici
Obrázek:enkolpion, Mikulčice

7. schůzka

Epištola:List Filipským
Verše:Nikdy se nedejte vést soupeřivostí nebo ješitností, ale raději žijte v pokoře: važte si druhých víc než sebe. Ať si každý nehledí jen sebe, ale také druhých. (2:3-4)
Fakt:Na jaře roku 867 se Konstantin s Metodějem rozhodli ukončit svou činnost na Moravě a vydali se přes Panonii (zhruba dnešní Maďarsko) do Benátek v Itálii, kde chtěli dosáhnout vysvěcení svých žáků na kněze. Čekalo je ale zklamání, protože tamní arcibiskup byl latinský. Konstantin musel hájit překlad Bible do slovanského jazyka a jeho používání při bohoslužbě, ale přestože pronesl plamennou řeč podpořenou citáty z Bible, neuspěl.
Úkol:kontrola nápisu v hlaholici
Zadání úkolu na příště:---
Obrázek:freska zobrazující Cyrila, kostel San Clemente, Řím

8. schůzka

Epištola:List Jakubův
Verše:I mohutné lodě hnané prudkým větrem řídí malé kormidlo, kamkoli kormidelník chce. Stejně tak i jazyk je malý sval, ale co všechno dokáže! Považte, jak dokáže maličký oheň zapálit veliký les. (3:4-5)
Fakt:Během pobytu v Benátkách obdrželi Konstantin s Metodějem předvolání od papeže, aby obhájili svou činnost. Bratři předvolání poslechli a na konci roku 867 dorazili do Říma. S sebou přinesli i ostatky svatého Klimenta a to jim zajistilo vřelé přijetí a napomohlo tomu, že papež jejich dílo schválil. Osobně vysvětil Metoděje na kněze a nechal i vysvětit několik jejich žáků.
Úkol:ověření zvládnutí světových stran pomocí procházky na čtverečkovaném papíru
Zadání úkolu na příště:---
Obrázek:pozlacené kování žaltáře, Bojná

9. schůzka

Epištola:1. list Petrův
Verše:Zasvěťte svá srdce Pánu Kristu a buďte připraveni podat odpověď každému, kdo se vás zeptá na důvod vaší naděje. (3:15)
Fakt:Vzdělaný Konstantin se v Římě těšil velké úctě a byl vyhledáván, aby osvětlil učení některých církevních otců. Pobyt obou bratrů v Římě se ale začal protahovat a navíc Konstantin onemocněl. Jeho zdraví se neustále zhoršovalo a tak v předtuše vlastní smrti o vánocích roku 868 vstoupil do kláštera, kde přijal mnišské jméno Cyril. O 50 dní později 14. února 869 Cyril zemřel a byl pochován v chrámu zasvěceném svatému Klimentovi, jehož ostatky kdysi nalezl. Bylo mu 42 let.
Úkol:absolvovat úspěšně sérii úkolů s různými dovednostmi
Zadání úkolu na příště:---
Obrázek:stříbrná plaketa jezdce se sokolem, Staré Město-Špitálky

10. schůzka

Epištola:2. list Petrův
Verše:Když jsme vám pověděli o moci našeho Pána Ježíše Krista a o jeho příchodu, nedrželi jsme se vymyšlených bájí, ale mluvili jsme jako očití svědkové jeho slávy. (1:16)
Fakt:Na jaře roku 869 se papež rozhodl, že jmenuje Metoděje misijním biskupem a apoštolským legátem pro všechny slovanské kraje. Konkrétně měl působit v oblasti Velké Moravy a Panonie. Metoděj se okamžitě vydal do Panonie a začal tam působit. To se ale vůbec nelíbilo zástupci salcburského arcibiskupa, který měl toto území až do té doby na starost a nyní přišel o vliv.
Úkol:vydržet až do konce schůzky bez napomínání
Zadání úkolu na příště:skrýt v okolí domova dopis, nakreslit mapku a nechat někoho z rodiny dopis najít
Obrázek:náhrdelník, Staré Město-Na Valách

11. schůzka

Epištola:List Titovi, List Filemonovi
Verše:Jeho milostí jsme takto ospravedlněni, abychom se stali dědici věčného života, který očekáváme. (Tit 3:7)
Fakt:V létě roku 870 se Metoděj vydal z Panonie na Moravu za knížetem Rastislavem. Tam ale ve stejné době došlo k mocenskému převratu. Rastislavův ctižádostivý synovec Svatopluk svého strýce Rastislava zajmul a vydal ho Frankům. Spolu s Rastislavem byl zajat a vydán i Metoděj, kterého postavili před soud za to, že chtěl protiprávně jako biskup spravovat území, které mu nenáleželo. Přestože byl v právu, odvezli ho do kláštěra, kde měl zůstat jako vězeň do konce života.
Úkol:kontrola vytvoření mapky
Zadání úkolu na příště:vyluštit zašifrovaný verš a najít jeho číslo v kapitole
Obrázek:náušnice, Břeclav-Pohansko

12. schůzka

Epištola:1. list Korintským
Verše:Ale Bůh je věrný! Nedovolí, abyste byli pokoušeni nad své možnosti; uprostřed zkoušky vám poskytne východisko, abyste mohli obstát. (10:13)
Fakt:Metoděj zůstal v zajetí asi 3 roky, než nový papež na popud Moravanů poslal Metodějovým věznitelům dopis, ve kterém jim pod hrozbou přísných trestů nakázal, aby jej propustili. Zároveň potvrdil Metodějovo pověření jako arcibiskupa v Panonii. Kvůli politickým intrikám franckých knížat jej ale v Panonii nechtěli přijmout a tak Metoděj odešel na Motavu, kde byl slavnostně přivítán.
Úkol:kontrola vyluštění zašifrovaného verše
Zadání úkolu na příště:---
Obrázek:pásové kování relikviáře, Mikulčice

13. schůzka

Epištola:2. list Korintským
Verše:Každý ať dává, jak se v srdci rozhodl, ne s lítostí anebo z povinnosti. Vždyť Bůh miluje ochotného dárce. (9:7)
Fakt:Metoděj se energicky ujal správy moravské diecéze. Spolu s druhy z Byzance, žáky, které zanechal na Moravě po svém předchozím odchodu a žáky, které v Římě vysvětili na kněze, začal vyučovat další moravské mladíky. Jako školní prostory byly používány chrámové předsíně, takzvané nartexy. Kromě toho překládal Cyrilovy spisy a usiloval (neúspěšně) o zavedení občanského zákoníku. Nové kostely patrně nestavěl a proto to nyní napravujeme.
Úkol:
Zadání úkolu na příště:pomoc rodičům s činností, kterou jinak nedělají
Obrázek:meč, Blatnice

14. schůzka

Epištola:List Židům
Verše:"Nikdy tě neopustím a nikdy se tě nezřeknu" (13:5)
Fakt:Přestože byl Metoděj velmi vstřícný k franským kněžím, ti se s jeho jmenováním arcibiskupem nechtěli smířit. Nejzavilejším Metodějovým protivníkem byl kněz Wiching, který přesvědčil knížete Svatopluka, že na Moravě hrozí kvůli Metodějovým praktikám církevní rozkol. Kníže se obrátil přímo na papeže, který Metoděje povolal do Říma, aby se zodpovídal ze své činnosti. Metoděj se plně obhájil a papež jeho pozici nejen potvrdil, ale ve zvláštním listu zřídil moravskou diecézi a povolil sloužení bohoslužeb ve slovanské řeči.
Úkol:
Zadání úkolu na příště:
Obrázek:zvon, Bojnice

15. schůzka

Epištola:1., 2. a 3. list Janův
Verše:Toto je smělá důvěra, kterou k němu máme: Kdykoli o něco prosíme podle jeho vůle, slyší nás. A když víme, že nás slyší, kdykoli o něco prosíme, pak víme, že to, oč jsme jej prosili, dostáváme. (3 Jan 5:14-15)
Fakt:Papežovo rozhodnutí zkřížilo Wichingovy plány a proto se uchýlil k podvodu. Opatřil si padělanou papežskou bulu, podle které měl být moravským biskupem jmenován on a Metoděj měl být vyhnán ze země. Když se oba vrátili zpět na Moravu, nastal zmatek. Kníže Svatopluk si netroufal spor rozhodnout sám a obrátil se opět na papeže. Papež odpověděl dopisem a potvrdil svoji podporu Metodějovi.
Úkol:
Zadání úkolu na příště:
Obrázek:kostel sv. Margarity Antiochejské, Kopčany (autorem fotografie je Luděk Krčmář)

16. schůzka

Epištola:List Galatským
Verše:Ovocem Ducha je pak láska, radost, pokoj, trpělivost, laskavost, dobrota, věrnost, mírnost a zdrženlivost. Tomu se žádný zákon nevyrovná. (5:22-23)
Fakt:V roce 881 se Metoděj vydal do Konstantinopole, aby vydal zprávu o tom, jak misie obou bratří, která začala před 15 lety, dopadla. Zdá se, že své a bratrovy činy dokázal obhájit. Jako dar si odvezl zpět na Moravu mnoho knih. V následujících několika letech se věnoval především překládání. Mimo jiné během 8 měsíců nadiktoval překlad téměř celého Starého zákona. V jeho téměř 70 letech šlo o mimořádný výkon.
Úkol:
Zadání úkolu na příště:
Obrázek:Metodějova kazatelna, Chřiby

17. schůzka

Epištola:List Judův
Verše:Ale vy, milovaní, budujte svůj život na své nejsvatější víře, modlete se v Duchu svatém, uchovávejte se v Boží lásce a očekávejte, že vás milosrdenství našeho Pána Ježíše Krista dovede k věčnému životu. (1:20-21)
Fakt:Kněz Wiching se stále odmítal podřídit a Metodějovi nezbylo, než jej dočasně exkomunikovat. Wiching odjel do Říma, kde pomocí lží a podvodu dosáhl zrušení Metodějovi klatby. Metoděj ale mezitím 6. dubna 885 zemřel. Když se Wiching vrátil na Moravu, byl knížetem Svatoplukem pověřen k uspořádání církevních poměrů v zemi a ten toho zneužil: žáky věrozvěstů vyhnal.
Úkol:
Zadání úkolu na příště:
Obrázek:Socha Cyrila a Metoděje, Mikulčice
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12

Aktuální podoba mapy Velké Moravy podle betánských dorostenců